Opublikowany przez: monika.g 2016-02-03 18:04:17
(Pixabay.com@ urlop ojcowski 2016)
Urlop ojcowski 2016 - Kto może skorzystać?
Urlop ojcowski należy się pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Długość urlopu wynosi 2 tygodnie niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Do tej pory tata mógł skorzystać z urlopu do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. Teraz czas ten został wydłużony o rok, więc tata może z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 2 lat. W przypadku dzieci adoptowanych i przysposobionych do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Natomiast w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 lat.
W czasie przebywania taty na urlopie przysługuje mu zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia (lub 100 proc. średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy). Jednak niewykorzystany w ciągu 24 miesięcy urlop ojcowski przepada, warto więc o nim pamiętać i skorzystać.
Urlop ojcowski 2016 - Jakie warunki trzeba spełnić?
Ojciec musi złożyć u swojego pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Wtedy pracodawca jest zobowiązany go uwzględnić. Jeśli zrobi to w czasie krótszym, np. na 4 dni przed planowanym urlopem pracodawca może mu odmówić udzielenia takiego urlopu.
Do wniosku o urlop ojcowski składanego u pracodawcy należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany wcześniej z innego tytułu.
Urlop ojcowski 2016 – główne zmiany w 2016
Tata może skorzystać z urlopu o rok dłużej – czyli do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia (wcześniej musiał to zrobić do 12 miesiąca);
Urlop może wykorzystać w dwóch terminach - jednorazowo lub w dwóch jednotygodniowych częściach, ponieważ każda z części urlopu nie może trwać krócej niż 1 tydzień (wcześniej można było tylko jednorazowo, czyli 2 tygodnie po kolei).
Urlop ojcowski 2016 a urlop tacierzyński - różnice
Urlop ojcowski należy się ojcu niezależnie od urlopu matki dziecka i może się on z nim pokrywać, czyli oboje rodzice mogą równocześnie przebywać na urlopie i zajmować się dzieckiem wspólnie. Natomiast urlop tacierzyński to kolejny przysługujący ojcu urlop, z którego może on skorzystać tylko w przypadku niewykorzystania przez mamę jakiejś części urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.
Matce po urodzeniu dziecka przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego pierwsze 14 tygodni musi wykorzystać sama, a kolejne 6 tygodni może podzielić między siebie i tatę dziecka. Warunek jest jednak taki, że oboje muszą być pracownikami posiadającymi umowy o pracę. Tak było w latach ubiegłych i ta zasada nie zmienia się również w roku 2016.
Ojciec, który przechodzi na urlop tacierzyński nabywa takich samych praw co matka korzystająca z urlopu macierzyńskiego. Otrzymuje on zasiłek macierzyński oraz jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.
Oblicz przysługujący wymiar urlopu>>
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.02.04 19:53
Pewnie, Tatuś też jest potrzebny!
Patrycja Sobolewska 2016.02.04 17:49
super tatusiom tez sie nalezy :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.